Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот, д -р Предраг Кон, денеска изјави дека има зголемување на активноста на вирусот, како и дека очекуваме зголемување на бројот на новозаразени, за време на и следната недела.

Тој додаде дека британскиот сој се уште е доминантен во Србија, но дека присуството на делта-сојот се испитува на одреден примерок од нови случаи. Кон посочи дека третата доза од вакцината треба да се даде на луѓе чиј имунитет е значително ослабен поради други болести.

Не можеме со сигурност да знаеме какви ќе бидат последиците за враќањето и смената на нашите туристи и колку ќе биде внесен вирусот во време кога вирусот инаку е многу активен, каде што можеме да очекуваме дека ќе дојде до забрзување – рече Кон.

Тој посочи дека е јасно дека активноста на вирусот се зголемува.

Кон изјави дека британскиот вид на вирусот се уште е доминантен во Србија и истакна дека не е испитан кај сите за која варијанта на вирусот станува збор.

Го испитуваме присуството на делта во примероци. Тоа ќе продолжи да се прави. Во одредени ковид-болници, се одредува во примерок, одреден број, во колку проценти е присутна делтата – рече Кон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.