Претседателот на црногорскиот кошаркарски клуб Морнар, Ѓорѓије Павичевиќ донираше два милиона евра за помош на жртвите од земјотресот во Албанија.

На страницата на Инстаграм на „Баскетбол без граници“ е објавено дека претседателот на клубот „Морнар“ одлучил да донира два милиона евра за да ѝ помогне на Албанија.

Павичевиќ е познат како голем филантроп и хуманист. Минатиот месец тој изгради детско игралиште во градот Бар, Црна Гора.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.