Црногорските државни органи нема да бараат негова екстрадиција на Жељко Бојаниќ (56), припадник на „кавачкиот клан“ од Котор, кој беше уапсен во Турција под сомнение дека го убил Ристо Мијановиќ (33), кој исчезна во 2020 година и потоа го погреба на неговиот имот.

Како што пренесува црногорска Борба, Министерството за прва дивизија на Црна Гора нема формирано ниту предмет на меѓународна потерница, ниту предмет на екстрадиција во врска со Бојаниќ.

Которчанецот беше уапсен на 6 ноември во луксузната истанбулска населба Саријер под сомнение дека го извршил убиството на Мијановиќ а неговото тело го закопа во дворот на неговата вила.

Ристо Мијановиќ исчезна во 2020 година кога неговиот адвокат го пријавил за исчезнат. Истрагата утврдила дека Мијановиќ потоа бил киднапиран, брутално мачен и закопан во оваа населба, каде што се наоѓа и вилата на Бојаниќ.

Кој е Жељко Бојаниќ

Жељко Бојаниќ, Милан Миловац и Петар Чошиќ, најблиските соработници на Дарко Шариќ, најголемиот наркобос на Балканот, од 2019 користат македонски пасоши со украден идентитет. Бојаниќ имал дури два македонски пасоши, еден на име Спиро Аговски и втор со име на украден идентитет на Јордан Белчев.

Црногорските медиуми го прогласија за најбараниот криминалец во Европа. Една од меѓународните потерници по него беше издадена од Интерпол на Словенија за трговија со дрога. Сепак, на 8 јули 2019 година Бојаниќ добива македонски пасош со украден идентитет на Спиро Аговски, а два месеци подоцна, на 25 септември, му бил издаден уште еден македонски пасош со украден идентитет на име Јордан Белчев. На два пати, Бојаниќ во некоја од канцелариите на управните служби на македонското Министерство за внатрешни работи се фотографирал, оставал отпечаток на прст и добил два пасоши со две различни имиња. Дури на 2 март 2021 година е откриен неговиот вистински идентитет.

Жељко Бојаниќ беше еден од најдоверливите луѓе на Дарко Шариќ, познатиот балкански наркобос. Бојаниќ беше задолжен за транспорт на кокаин од Јужна Америка кон Европа со користење мегакрузери и перење пари од трговијата со кокаинот со вложување во недвижнини.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.