Министерството за здравство на Црна Гора донесе одлука за укинување на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро, за време на претстојните Божиќни и новогодишни празници.

Со новата наредба на Министерството за здравство, полицискиот час нема да биде на сила во периодите од 22 часот на 24 декември до 5 часот на 25 декември; од 22 часот на 31 декември до 5 часот на 2 јануари 2021 година и од 22 часот на 5 јануари до 5 часот на 7 јануари.

Како што се наведува во изменетата наредба на црногорското Министерство за здравство, забраната за меѓуградски сообраќај за време на викендите останува на сила од петок во 22 часот до понеделник во 5 часот наутро.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.