Црна Гора доби пратка од 5.000 дози од руската вакцина „Спутник“.

Како што соопштија од Владата, тоа е првиот контингент од вкупно 50.000 вакцини што црна Гора ќе ги добие од Русија по билатералниот договор.

Од црногорската Влада додаваат дека во наредните денови Кина ќе испрати контингент со донација од 30.000 дози од вакцината на „Синофарм“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.