Бројот на нови случаи на коронавирус во Србија во последните 24 часа е 757, додека три лица починаа. Тестирани се 6.882 лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Трамполин“, 23 пациенти се вклучени на респиратори во здравствени установи низ целата земја.

Денешните податоци покажуваат скок на бројот на новоинфицирани за 178 пациенти во споредба со вчера, кога биле тестирани 8.209 лица, 579 биле позитивни, а тројца починале.

Кога станува збор за градовите, најмногу новозаразени биле евидентирани во Белград (433 пациенти), потоа во Крагуевац (34), Нови Сад (29), Ваљево (22), Лозница (13), Трстеник (13), Ниш (12) и Крушевац (10).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.