Еден од најголемите произодители на гуми во автоиндустријата „Континентал“ влезе во Србија. Оваа германска компанија веќе вработи 600 инжинери и работници на лента а просечната плата е 1.000 евра.

Покрај фабриката во Нови Сад, ќе профункционира и истражувачки центар. Ќе се произведуваат пневматици и ентериери на возила.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.