Никола Вушовиќ, попознат како Џони од Врачар го чуваат американските ДЕА и ЦИА како избор за информации за патот на дрогата од Јужна Америка кон Европа, пишува „Вечерњи Новости“. Според нив, Џони од Врачар е многу потребен како информатор отколку да биде испорачан во Србија.

„Новости“ тврдат дека доколку го пушат во Србија би истекле информациите за шверцот од Доминиканската република на Балканот.

Доминикана е најпознатата рута каде дрогата доаѓа, се препакува и оттаму заминува во Западна Европа.

Покрај тоа, Џони најверојатно ги убил водачите на Шкаљарскиот клан Игор Дедовиќ и Стефан Стаматовиќ во ресторанот во Атина лани во јануари па сега Американците сакаат признание и за тоа убиство.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.