Срѓан Лалиќ (36), член на кланот Вељко Беливук, кој се понудил како сведок соработник на Обвинителството за организиран криминал, наводно е подготвен да ја открие локацијата на два УСБ флеш-уреди со кодови за пристап до биткоини, вредност околу 70 милиони евра!

Полицијата ги одзеде сите компјутери, хард дискови и преносни мемории во становите на членовите на кланот, но не беа пронајдени двата клучни УСБ-а.

Се сомнева дека кланот перел голем дел од валканите пари инвестирајќи во недвижен имот, додека вториот, поголем дел бил „обезбеден“ со купување криптовалути. Таа работа наводно му била доверена на Лалиќ, бидејќи бил претставен како ИТ експерт. Тој е осомничен дека ги вметнал шифрите за пристап до биткоините на два флеш дискови.

Лалиќ, Беливук и Миљковиќ ја знаат локацијата. Во случај Лалиќ да добие статус на соработник сведок, тој е подготвен да каже каде се наоѓаат флеш драјвовите со валканите милиони.

Кланот користел криптовалути бидејќи тие се секогаш достапни и речиси не оставаат никаква трага.

Срѓан Лалиќ (37) беше уапсен во неговиот стан во Раковица на 4 февруари 2021 година, во исто време со Вељко Беливук и Марко Миљковиќ и другите клучни членови на нивната криминална група.

Официјално е невработен.Завршил факултет и по професија е ИТ инженер. За потребите на групата, како што се наведува, се грижел и за апликацијата „Скај“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.