Косовската амбасаорка во САД, Влора Читаку му одговори на министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ кој ја обвини дека не го вратила српското државјанство.

На тоа, амбасаорката одговори дека Србија ги украла нејзините документи како што направила со многу Косовци.

Србија го украде нашиот цивилен регистар, катастарската евиденција, артефактите и многу други работи. Еден таков прикажна Дачиќ, мој извод од матичната книга-објасни Читаку на Твитер.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.