Здравствениот систем во Србија е под голем притисок во петтиот бран на коронавирусот со повеќе од 6.700 пациенти во ковид-центрите, а понеделникот го одбележа веста дека четири деца се на респиратор, додека лекарите предупредуваат дека меѓу пациентите доминираат невакцинираните.

Седумгодишно девојче, заразено со коронавирус, било поврзано на респиратор во Институтот за мајка и дете „Др. Вукан Чупиќ“, а таа е четвртото дете кое боледува од ковид-19 на интензивна нега во таа установа. Минатата недела од оваа установа информираа дека имаат три деца кои се поврзани на респиратор, а едното дете има 17 години, другото 15 години, а најмладиот е петмесечно бебе.

Според денешниот епидемиолошки пресек, како последица на инфекцијата починале уште 62 пациенти, од 19.718 тестирани примероци, 5.908 биле позитивни, а 6.721 пациент се лекувани на одделенијата за ковид во болниците низ Србија, од кои 274 биле на респиратор.

Лекарите укажуваат на зголемениот товар на здравствениот систем и статистиката која покажува дека околу 90 отсто од пациентите кои не се вакцинирани доаѓаат во болница, додека повеќе од 80 отсто од нив мора да бидат приклучени на респиратори.

Примената на ковид пропусниците, која започна во саботата во 22 часот, влегува во трет ден со бројни критики од експерти дека не може да се очекува значаен ефект од оваа мерка. Комуналната полиција и инспекција најавуваат дека од понеделник вечер ќе почнат да ги казнуваат прекршителите.

Невакцинираните гости во угостителските објекти мора да покажат негативен PCR или антигенски тест (BAT), извршен во една од овластените државни лаборатории.

Најавените казни се движат од околу 40 евра за гостите, околу 250 евра за „ковид редарите“, доколку влезат невакцинирани, околу 1.300 евра за претприемачите, до околу 2.500 евра за правни лица чии инспектори и комунална полиција ќе пронајдат прекршители.

Државниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Ѓерлек за РТС изјави дека ќе чека „една недела до 10 дена“, а доколку нема ефект од ковид пропусниците, од Кризниот штаб ќе се побараат „поригорозни и многу поефикасни мерки“.

Од почетокот на епидемијата, Србија има регистрирано 1.104.117 случаи на заразата, а официјално се пријавени 9.571 смртни случаи, со стапка на смртност од 0,87 проценти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.