Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, а за кој критичарите велат дека ќе биде еколошка катастрофа. Истанбулски канал е гигантски воден пат што ќе се гради паралелно со Босфор, што ги поврзува Црното и Мраморното Море.

„Денеска отвораме нова страница во историјата на развојот на Турција“, изјави Ердоган на церемонијата на положување камен темелник на првиот мост од проектот.

Каналот долг 45 километри ќе го поврзе Црното Море со глобалната поморска мрежа, но критичарите го обвинија Ердоган дека инсистираше на проектот кој ќе ѝ донесе на Турција еколошка катастрофа и непотребни масивни долгови. Официјалната цена на проектот е 15 милијарди долари, но на неодамнешна конференција во Франција вистинската сума беше проценета на 65 милијарди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.