Привремениот бугарски премиер, Стефан Јанев, на состанокот на Советот за безбедност, истакна дека корумпираната средина во Бугарија не само што го поткопува меѓународен авторитет на државата, туку ги поткопува и политичкиот систем и темелите на демократијата, правејќи ја нефункционална и неефикасна. Тоа го нагласи.

Не можеме да имаме стабилен политички систем, просперитетна економија или функционален социјален систем без да ги решиме основните проблеми со корупцијата – додаде Јанев.

Тој посочи дека за таа цел е потребно да се консолидираат националните напори за искоренување на корупцијата и додаде дека тоа не може да се случи без сериозна промена во работата на обвинителството, судството и сите агенции за спроведување на законот, што според премиерот повикани да го наметнат законот, но за кои денес е тешко да се каже дека се справуваат со нивните главни функции и задачи, како и со очекувањата на бугарското општество за правда.

Министерството за финансии на САД воведе санкции против неколкумина Бугари и 64 компании, поради што Јанев коментира дека ова е сериозен сигнал дека корупцијата во Бугарија има длабоки корени во политичкиот и економскиот систем на земјата и дека проблемите и последиците во овој поглед се веќе надвор од границите.

Исклучително алармантно и понижувачки е да се примаат информации однадвор за постоење на сериозни коруптивни практики, против кои надлежните државни органи досега не презеле ништо. Досега овие тела не само што беа неефикасни и бескорисни, туку и во нашето општество постои сомневање дека тие го катализирале развојот на коруптивната средина. Покрај тоа, структурите во системот на заштита на националната безбедност, кои според законот требаше да работат во согласност со принципите на политичка неутралност, дејствуваа во пристрасна, политичка смисла, со соодветни последици во овој поглед –  изјави Јанев.

Тема на состанокот беше „Тековните ризици и закани по системот за заштита на националната безбедност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.