Националното собрание на Бугарија го поддржа обезбедувањето воено-техничка, финансиска и хуманитарна помош за Украина, објави „бТВ“. Предлогот е инициран од владејачката партија „Продолжуваме со промени“.

Истовремено, како што објави телевизијата, одбиени се предлозите на поранешната владејачка партија ГЕРБ и „Демократска Бугарија“ (дел од владејачката коалиција) за вистинска воена помош.

Претходно, темата за воената помош за Украина предизвика жестоки дебати во парламентот. „Ќе продолжиме со промените“, „Демократска Бугарија“ и ГЕРБ се залагаа за обезбедување оружје за Украина, додека Бугарската социјалистичка партија и „Возрожденије“ категорично се спротивставија на предлогот.

Денешната одлука е компромис за партиите во владејачката коалиција: социјалистите порачаа дека на тој начин Бугарија ќе се солидаризира со Украина, дека нема да го доведе во прашање членството на Бугарија во НАТО, но дека нема да стане страна во конфликтот.

Од телевизијата појаснуваат дека воено-техничката помош опфаќа ремонт на воена опрема на територијата на Бугарија, но не се размислува за испраќање оружје и муниција, како што изјави премиерот Кирил Петков при неговата минатонеделна посета на Киев.

Покрај поправката на воената опрема, Бугарија е исто така подготвена да продолжи да го поддржува членството на Украина во ЕУ, да обезбедува помош за украинските бегалци, да снабдува лекови, облека и храна, увоз на украинско жито и зајакнување на соработката во енергетскиот сектор, вклучително и увоз на електрична енергија и природен гас од Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.