Големиот протест во Бугарија, во пресрет на референдумот за промена на системот на власт како и за добивање на нов устав, заврши со конфузна ситуација за чуварите на редот од полицијата во Софија.

Демонстрантите кои за кратко го блокираа Народното собрание, во еден момент се обидоа да го пробијат полицискиот кордон. Од своја страна, полицајците решија да употребат солзавец врз толпата, но по се изгледа, не го предвидоа правецот на ветерот и самите себе си се испрскаа.

Видео од инцидентот се шири на социјалните мрежи и веднаш стана едно од најгледаните видеа на интернет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.