Има идикација дека на 300 метри пред местото на катастрофата имало истекување на горивото и чад.

Ова во интервју за бугарската Нова телевизија го изјави регионалниот министер Виолета Комитова, пренесува софиски „Дневник“.

Но, Комитова не појасни од каде доаѓа индикацијата, туку само воопштено додад дека не е задоволна од инфраструктурата.

Според неа, местото каде се наоѓа клучката за излез од патот кон с.Боснек, каде на 23 ноември се случи трагедијата со македонскиот автобус во кој загинаа 45 патници, не е автопат или брз пат, туку обичен меѓуградски пат. За тоа таа не знаела и се до кобниот ден мислела дека тоа е автопатот „Струма“.

Комитова се обиде да објасни дека целиот фокус не треба да се насочува кон инфраструктурата и додаде дека има индикација дека на 300 метри пред катастрофата имало истекување на гориво и чад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.