На граничниот премин „Градина“ во еден камион, царинските службеници открија речиси еден тон „вишок“ синџири за снег, но и „недостиг“ од 8.000 кеси со самолепливи слики од популарни детски херои.

Прекршокот бил откриен кога камион со белградски регистерски таблички, натоварен со околу 13 тони разновидна стока за увозник во Бугарија, бил издвоен на детален преглед.

Споредувајќи ја документацијата и она што е пронајдено во товарниот простор, утврдено е дека меѓу пријавените има и 220 непријавени синџири за снег со тежина од околу 900 килограми, но дека 10 кутии со 8.000 кеси со самолепливи слики од популарните детски херои „Angry Birds“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.