Речиси еден милион Бугари не можат да си дозволат одмор во текот на летото, јави БГНЕС.

Иако условите за овозможување одмор се подобрени во последната деценија, мнозинството семејства со ниски приходи не можат да си го дозволат, според студијата на Европската конфедерација на синдикати.

Општо земено, 28 отсто од Европејците не можат да си дозволат еднонеделен одмор надвор од дома. И овој процент се искачува на 59,5 проценти за луѓе чии приходи се под прагот на сиромаштија.

Најлоша е ситуацијата во Грција, каде 88,9 отсто од луѓето изложени на ризик од сиромаштија не можат да одат на одмор. Следуваат Романија (86,8%), Хрватска (84,7%), Кипар (79,2%) и Словачка (76,1%) и Бугарија со 71,6 или вкупно 972.328 лица.

Европската конфедерација ги нагласува нееднаквостите во пристапот до одмор надмор од дома, среде напорите на синдикатите за посилна директива за соодветни минимални плати и колективни договори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.