Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Тој увери дека европските регулативи строго се почитуваат во Бугарија.

– Ние не воведуваме нови правила. Потенцира, во Бугарија не е дозволен увоз на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, вели Димитров.

Според него, овие тврдења од Бугарската социјалистичка партија (БСП) создаваат само немир и психоза.

– Вие кренавте револуција, претставувајќи дека во Бугарија е сиот болнички отпад од светот. Не постои такво нешто. Освен тоа, ние ја засилуваме контролата. Треба да се воведе систем, потенцираше Димитров

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.