Премиерот Стефан Јанев најави дека бугарската влада размислува да прогласи ден на жалост поради трагедијата со автобусот на „Беса Транс“ во која загинаа 45 патници, но и поради вчерашната трагедија во Бугарија кога во пожар во дом за стари лица загинаа 9 лица.

Денес е посебен ден. Ни се случија две големи трагедии. Тие се заеднички и националноста не е важна, порача Јанев.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.