Бројката на жртвите од земјотресот во Албанија достигна 35 лица, јави синоќа весникот „Албаниан дејли њуз”, на својот сајт, повикувајќи се на официјални податоци.

Претходно беше соопштено за 27 загинати и над 650 повредени. Според податоците на весникот, досега од под урнатините на зградите се извадени приближно 45 преживеани лица.

Операциите на потрага и спасување се уште се во тек, пренесе БТА.

Земјотресот со јачина на ударот од 6,4 степени според Рихтер во вторникот, околу 4 часот утрината по локално време, ја стресе Албанија и околните земји. Најсилно настрадани се реоните на Драч и Тирана.

Владата вчерашниот ден, 27 ноември, го прогласи за Ден на национална жалост.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.