Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји, изјави дека доколку продолжи забрзаниот процес на формирање влада во БиХ на сите нивоа, Европскиот совет веќе може да  одобри статус кандидат за членство во Европската Унија на БиХ на 15 декември, по самитот ЕУ-Западен Балкан.

Во интервју за РТРС, Вархеји рече дека тој самит во Тирана е единствен бидејќи лидерите на ЕУ и Западен Балкан првпат се среќаваат надвор од Брисел, додавајќи дека БиХ има време и можност да добие кандидатски статус.

Еврокомесарот изрази надеж дека БиХ ќе ги зајакне своите институции за да може самостојно да носи одлуки и дека по истекот на сегашниот мандат повеќе нема да бидат потребни странски судии во Уставниот суд на БиХ. Вархеји посочува дека функционерите на Република Српска поддржуваат забрзан пат кон Европската унија.

Имав можност да се сретнам со новата претседавач со Претседателството на БиХ, Жељка Цвијановиќ и навистина сум охрабрен од пораките што ги слушнав од неа, односно подготвеноста за забрзан пат кон ЕУ“, изјави Вархеји.

Тој доде дека тој и претседателот на Република Српска Милорад Додик имаат заеднички интерес за што побрз напредок на европскиот пат и обезбедување мир, стабилност и развој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.