Министерството за финансии на САД воведе санкции кон премиерот на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ поради поткопување на демократските процеси.

На американската црна листа се најде и бизнисменот Слободан Станковиќ, но и неговата компанија „Интеграл Инжењеринг“.

Од САД објавија дека тие се ставени на црната листа поради директно и индиректно учество во акции или политики кои поткопуваат демократски процеси или институции во Западен Балкан.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.