Претседателот на Словенија, Борут Пахор, кому следната година му истекува вториот мандат, изјави дека нема планови поврзани со политиката и дека е задоволен од постигнатото за десет години како претседател.

Многу ми е важно да си ја работам работата до последниот ден од следната година, за да го напуштам ова место задоволен. Тогаш, по десет години, ќе можам да кажам: она за што се натпреварував за оваа позиција, повеќе или помалку го постигнав, а сега можам да заминам со чиста совест, рече тој во традиционалното предновогодишно интервју за Словенечката телевизија.

Заедно со премиерот Јанез Јанша, кој е пет години постар, Пахор е еден од најдолговечните словенечки политичари од оваа генерација.

Со политика започнал да се занимава веднаш по студирањето на Факултетот за политички науки, а во првиот словенечки демократски избран парламент бил избран во 1990 година, а во текот на својата кариера извршувал голем број одговорни политички функции.

Беше претседател на парламентот, премиер, но и лидер на опозицијата, а нецелосен мандат и пратеник во Европскиот парламент, по што победи на парламентарните избори на претходниот претседател Данило Тирк во вториот круг од избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.