Одржување на нови избори на северот на Косово, обезбедување учество на Србите во нив и формирање на Заедница на српски општини се барањата на европските претставници, изјави Жозеп Борел високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија (ЕУ).

Жозеп Борел во објава на својот Твитер профил наведе дека доколку тоа не се направи ќе има сериозни последици за односите со ЕУ.

Високиот претставник изјави дека овие барања биле соопштени на средбата со претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Вјоса Османи.

Како што пренесуваат агенциите, тој објавил дека на самитот на европските лидери во Молдавија разговарал со Вучиќ и Османи за „опасната ситуација на Косово“.

Борел во објава на својот Твитер профил наведе дека доколку тоа не се направи ќе има сериозни последици во однос на односите со ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.