Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека ЕУ не може да тврди дека е меѓународен политички фактор ако не успее да го реши прашањето Косово.

Тој во говорот на Форумот организиран од Германскиот Маршалов план во Брисел, изрази благодарност до Белата куќа за нејзините напори повторно да ги седне на преговарачка маса српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи.

Борел истакна дека ЕУ „не се натпреварува со САД за златен медал“ на Балканот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.