Лидерот на партијата ГЕРБ, поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов полека се враќа на играта на политичката сцена во земјата што треба да има нови парламентарни избори, трети оваа година.

Според бугарскиот весник „Сега“, причината за актуелната политичка ситуација околу владата и парламентот првично бил падот на ГЕРБ и протестите против министрите во владата на Борисов минатото лето.

Оттогаш, се појавија т.н. протестни партии кои можеа да се натпреваруваат со ГЕРБ на изборите и кои на крајот успеаја да ја победат партијата на Борисов.

Меѓутоа, по другите парламентарни избори, партијата – „Има таков народ“, „Демократска Бугарија“ и „Стани, Бугарија, одиме“ почна да работи на формирање нова влада, но преговорите наскоро се претворија во кавги и непријателство, и во исто време исчезнаа илузиите дека постои единство во парламентот против ГЕРБ.

Ваквиот развој на настаните не е неочекуван. Порано или подоцна, некој требаше да ја преземе власта што ја загуби Борисов. Неговите противници очигледно се водени од толку различни интереси што би можеле да се консолидираат – дури и врз основа на заедничка омраза кон ГЕРБ, се вели во статијата.

За тоа време, врвот на поранешната влада успеа да направи пауза и да започне активно враќање во политичката борба, наведува авторот на статијата и додава дека ГЕРБ може да победи на претстојните повторени избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.