Американскиот државен секретар Антони Блинкен ги повика косовските и српските лидери да ги намалат тензиите, предупредувајќи дека ги ставаат на ризик аспирациите за европска интеграција.

Ги повикуваме владите на Косово и Србија да преземат итни чекори за деескалација на тензиите, изјави Блинкен на прес додека се водат разговорите за НАТО во Осло.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.