Поранешниот кандидат за претседател на Македонија, професорот по меѓународно право Блерим Река е меѓу тројцата кандидати за позицијата министер за надворешни работи на Косово.

Според изворите на новинската агенција ИНА, за функцијата шеф на косовската дипломатија Река е предложен од лидерите на партиите на новата Влада на Косово, која е во процес на формирање. Наводно, професорот е доста близок со идниот косовски премиер Албин Курти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.