По повеќе од половина век објавена е листа на луѓе кои се стрелани по наредба на Јоспип Броз Тито. Сите екзекутирани биле политички противници на Маршалот а езгекузијата ја направила тогашната ОЗНА.. Листата ја објави српскиот весник „Објектив“ и датира од шеесетттие години.

Имињата и презимињата на стреланите биле жестоки противници на Комуниситичката партија и Тито решил да ги елиминира.

За причините само кратко било објавено дека стреланите биле противници на народот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.