Бугарија се скара со Србија и Русија за тоа чија е кирилицата. Бугарските научници  и власти дека не треба да им се дозволи на Русија и на Србија да го узурпираат „словенското насле

Предлогот на парламентарната партија ВМРО БНД да го прослави Денот на бугарската писменост наместо Денот на словенската писменост поттикна бројни дискусии во научните кругови, а едно од мислењата е дека бришењето на терминот словенски ќе им даде простор на Русија и на Србија да го узурпираат „словенското наследство“.

Лилијана Симеонова од Историскиот институт при Бугарската академија на науките вели дека во неговото целосно име – Денот на бугарското просветителство, култура и словенска писменост – акцентот е ставен на словенскиот свет затоа што кирилицата ја користеле другите народи, а не само словенскиот.

Официјална Софија се плаши о тоа Русија и Србија да почнат да се сметаат за центар на словенскиот свет и затоа сакаат да си ја присвојат кирилицата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.