Големо внимание предизвика назнчувањето на новиот амбасадор на САД во Црна Гора. Станува збор за Бикс Алију. Тој е дипломат чии корени потекнуваат од Кичево, Македонија. Тој е роден во Чикаго. Претходно бил на служба како заменик амбасадор во Полска а сега е пратен во Подгорица.

Бикс е женет, има две деца а го зборува и македонскиот јазик. Интересно е што тој си го има променето името. Неговото вистинско е Бегзат Азем.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.