Босна и Херцеговина на 5 декември ќе ја преземе контролата врз својот воздушен простор по 27 години.

Сите авиони што ќе летаат над земјата ќе бидат контролирани од Агенцијата за пружање на услуги во воздушната пловидба на БиХ (БХАНСА).

Но, и покрај тоа тој процес не е завршен бидејќи БиХ ќе може да го контролира својот воздушен простор, но не и да го чува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.