Српска БИА е една од најдобрите безбедносни агенции во регионот. Од тука се координирани акциите за апсење на Веља невоља и Дијана Хркаловиќ.

Подземни тунели кои  поврзуваат сите објекти во седиштето на БИА во Белград.

Оваа неверојатна мешавина на коридори се покажа како исклучително ефикасна, особено за време на криминалното бомбардирање на НАТО во 1999 година, кога припадниците на службата можеа брзо да дејствуваат.

Подземниот тунел води и до балистичкиот тунел, најдобриот од ваков вид во овој дел на Европа, кој е акредитиран за експертиза на оружје и муниција од сите големини и калибри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.