Од почетокот на епидемијата, во периодот од 14 март до 31 мај во Ваљево, Србија имало потврдени 196 сличаи, но само во последните 19 дена тој број се искачил на 319 заразени.П

Најголемиот број на новозаразени лица во градо, според извештајот на Заводот за јавно здравје, доаѓа од заразени членови на еден музички бенд. Досега е потврдено дека свирејќи на разлиќни масвни приватни прослави, бендот заразил најмалку 25 лица.

Исто така, заразени се и четири лица што на слични прослави работеле како фотографи.

Во извештајот се додава дека просечната старост на заразение е 39 години, а српските епидемиолози веќе предупредија дека старосната структура на заразените со ковид-19 се менува:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.