Белградската арена од денеска е привремена болница, која ќе може да прими 510 пациенти кои се лекуваат од ковид-19.

Државниот секретар во Министерството за здравство, Берислав Векиќ, вели дека системот на работа ќе биде ист како и пред 45 дена, кога беше затворена привремената болница. Според него, медицинскиот персонал од 15 здравствени установи ќе се грижи за пациентите, а тие ќе работат во три смени.

На приземјето има 360 кревети, додека на третиот кат, каде што имаше ВИП ложи, има 150 легла. Станува збор за двокреветни и трокреветни апартмани со тоалет, кујна и ТВ. Сите пациенти, вели тој, тука ќе добијат соодветна здравствена заштита.

Арената има и централна дистрибуција на кислород, така што може да се поврзат респиратори.

Прво ќе се полнат ВИП ложите, а потоа и партнерот, објаснува д-р Векиќ.

Тој потсетува дека 434 пациенти поминале низ Арената во текот на летото, од кои околу 50 биле упатени на терцијарно ниво.

За сега, не се планира отворање нови привремени болници. Ние ја следиме ситуацијата и доколку е потребно, ќе ги прошириме капацитетите, вели Векиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.