Само три часа откако е родено, бебе било оставено покрај патот во Кучево, Србија.

Новороденчето го посвои згрижувачко семејтво, а доби име Јован.

Семејството го посети министерот за социјални работи на Србија Зоран Џорџевиќ за да се го провери семејтвото како се грижи за новороденчето.

Министерот соопштил дека бебето е сместено во прекрасно семејство кое се грижи за него и на кое ова не му е прво дете за кое се грижат.

Министерството  ќе го следи неговиот разбвој и наскоро ќе ми најде семејство кое ќе се грижи за него и ќе го посвои.

Бебето беше пронајдено покрај патот минатиот месец (21 јануари) покрај селото во плетена корпа, а се ште и папочната врвка не му била подврзана, а имало и знаци на блага хипотермија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.