Урош Б., напаѓачот од Младеновац не жали за тоа што ноќта на 4 мај уби осум лица и 14 ранети со автоматско оружје во селата Мали Орашје и Дубона. Според неговиот адвокат, тој е убеден дека ќе биде ослободен за помалку од 20 години. Не се интересирал за тагата на семејствата на жртвите, ниту за татко му. Единствената личност за која пројавува интерес е мајка му, пренесуваат српските медиуми.

Урош Б. не жали за убиството на седумте млади момчиња, од кои двајца малолетни и едно девојче, ниту за повредите млади луѓе, од кои некои се борат со тешки последици. Тој е убеден дека како млад полнолетен ќе биде осуден до 20 години затвор, што е максимална казна во тој случај. Сега тој е во свој свет и стана многу тивок, се грижи само за мајка си. Му рекол на својот адвокат да ѝ каже дека се чувствува виновен за неа и дека би сакал да ја види. Апсолутно не прашува за татко му, иако знае дека е приведен поради него, вели извор запознаен со случајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.