Романскиот претседател Клаус Јоханис синоќа изјави дека не е добра идејата на Грција за сертификат за вакцинација од Кoвид-19 да се користи за олеснување на патувањата на европските граѓани, посочувајќи на можноста за дискриминација.

Тој додаде дека верува дека треба да постојат потврди за вакцинација, но дека мора да се користат од медицински причини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.