Комората на Специјалниот суд во Белград го осуди Дарко Шариќ на 15 години затвор во повторената постапка, за ѓверц на повеќе по пет и половина тони кокаин од Јужна Америја во Европа, пренесуваат српските медиуми.

Во казната ќе му се пресмета и времето поминато во притвор, каде беше од 17 март 2014 година. Трочлената кривична комисија одлуката ја донела едногласно.

Балканскиот наркобос беше осуден на 20 години затвор, пресуда која Апелациониот суд ја укина во јуни 2016 година, по што следеше повторување на судењето.

Шариќ по негова желба не присуствувал на изрекувањето на пресудата.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.