Околу еден час биле затворени тунелите во двата правци на хрватскиот автопат од Загреб до Сплит, откако се запалило и експлодирало возило, прнесе Индекс.хр.

Во тунелот „Свети Рок“, од правец на Загреб кон Сплит, се запалил и експлодирал автомобил, при што интервенирале пожарникари, кои брзо го изгаснале пожарот. Но поради чадот во тунелот не се гледало, па двата правци на автопатот биле затворени околу еден час.

Во инцидентот нема повредени, потврдува полицијата, а сообраќајот нормално се одвива од 14.10 часот, јавија хрватските медиуми.


Повеќе фотографии на Индекс.хр

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.