Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста на прес-конференција по повод полицискиoт напад.

Зборуваше за дијалогот меѓу специјалците на Курти за време на како што вели, ловот на Срби во Бањска, каде посакувале смрт на Србите. На една аудиоснимка се слуша разговорот меѓу специјалците каде коментираат дена нема никаква штета ако умре ранетиот Србин.

Адем, Адем, не се грижи. И да умре, ништо – се слуша машки глас кој зборува на албански јазик.

АУДИО СНИМКАТА СЛУШНЕТЕ ЈА НА СЛЕДНИОТ ЛИНК

Вучиќ вели дека ги следеле албанските полицајци што прават и дека е прашање дали едно лице од ранетите Срби е преживеано, затоа што не сакале да му укажат прва помош.

Има тонска снимка како албански полицајци низ смеа велат нема причина да му помигнеме, нека умре, рече Вучиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.