Уставните ревизии што Собранието на Република Македонија ќе мора да ги ратификува, се во согласност со Преспанскиот договор, изјавија грчките владини извори доцна синоќа, пренесе државната новинска агенција АНА-МПА.

Промените во уставот се дел од условите вклучени во договорот потпишан со Грција минатиот јуни за да се стави крај на продолжениот спор околу името помеѓу двете земји.

Според изворот, главната точка на расправа, став 3 од член 49, која се однесува на „македонскиот народ што живее во соседните земји“, се промени во „дијаспора“, слично на членот 108 во грчкиот устав.

„Затоа, тоа е во согласност со писмото и духот на Преспес договорот, чиј процес на ратификација продолжува“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.