Жарко Лаушевиќ ја објави својата автобиографија „Падре, идиот“, а првата сопруга на Жељко Ражнатовиќ Аркан, Наталија Мартиновиќ, најде место во неговата четврта автобиографска книга.

Имено, Лауш во својата книга ја опишал средбата со Аркан, а зборовите што му ги кажал во таа прилика ќе изненадат многумина:

Со Жељко Ражнатовиќ сум се сретнал двапати во животот. И двата пати случајно. Еднаш бев во хотелот „Славија“ со Љуба Дапчевиќ, кога Аркан на заминување, дојде до нашата маса да се поздрави со Љуба и да ми каже дека неговата Наталија многу ме цени. Наталија, неговата тогашна сопруга, синиот ангел од Цетиње… Вториот пат го видов пред Радио Белград во 1992 година, кога го чекав петгодишниот Дуле од драмската школа кај Мика Алексиќ. Душан излегува со близнаци и ме запознава со своите нови пријатели. Многу културни деца, едно од нив ми вели: Нашата мајка Наталија многу ве поздрави. Аркан ми мафна од паркираниот џип, а јас му отпоздравив, напиша Лаушевиќ, а потоа ја опиша следната средба со Аркан на која присуствувал и Гага Николиќ:

– Стадионот „Обилиќ“ малку подоцна. Ручаме „детска радост“ – планина од пржени телешки стекови и пире од компири. Домашна атмосфера, лимонада и вода. Ја прашувам Цеца како е задоволна од снимањето на „Коштана“ со Стојан Стојчиќ…

Малку подоцна Жељко ме изнесе на теренот да прошетаме.

-Треба малку да се тргнеш на страна, се ќе се заборави.

– Не можам.

– Што не можеш да направиш?

– Да заборавам.

– Да, да, се се заборава. Оди отпатувај некаде неколку години.

-Немам ни пасош, сепак, во понатамошниот разговор што го опиша актерот, Жељко му понудил помош, а за тоа била заслужна првата сопруга.
– Еве го мојот број, 24/7! Се што е потребно! Тоа е мојот долг кон тебе, поради Наталија. Таа секогаш зборуваше добро за тебе. Не сакав пред Цеца…Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.