Жељко Ражнатовиќ Аркан грижливо градеше легенда за себе меѓу „силните момци од асфалтот“ и медиумите кои бараа ексклузивни вести од црната хроника. Во време на војните низ Југославија од 1991 до 1999 медиумите од него создадоа херој на војната бидејќи се борел во првите редови.

Но, Аркан отсекогаш бил полициски соработник кој контролира голем дел од подземјето, делува криминално претежно во странство, а пота е заштитен од полицијата дома.

Пред војната, Аркан беше агент на УДБА и личен пријател на министерот за внатрешни работи Стане Доланц. Токму Доланц му даде пиштол со посвета: „За Жељко од Стане“. Аркан беше професионален убиец, учествуваше во организацијата на убиството на поранешниот пребеган директор на ИНА Ѓурековиќ во Германија и на некои други лица.

Војната ја дочека како агент на федералната УДБА, началник на сојузната полиција во тоа време бил Ќулафиќ и му дал задача да го компромитира Слободан Милошевиќ што е можно повеќе на големи митинзи. Затоа Аркан дојде со најзапаливи пароли, па ги закачи на коњите пред Федералното собрание.

Лидерот на радикалите, Војислав Шешељ, зборува рече дека Српската доброволна гарда требало да и се спротивстави на Српската гарда на Аркан. Шешељ изјави дека Аркан не може да му одолее на воениот плен, но дека членовите на неговата гарда имале многу херои во единицата.

Имаше тези на многу компетентни луѓе од полицијата дека Аркан бил вклучен во таканаречените „црни операции“ на југословенската тајна полиција. Европските весници пишуваа многу за тоа, вклучително и некои хрватски медиуми.

Поранешниот мајор на военото разузнавање КОС и министер на југолсовенската полиција Стане Доланц ги напиша своите мемоари и им се закани на Србите дека ќе ја открие вистината за неговите пријателства со Жељко Ражнатовиќ и за целата работа што Аркан ја изврши во егзил за државна безбедност.

Загребскиот аналитичар Божо Вукушиќ, кој напиша две книги за активностите на југословенската тајна полиција во егзил, тврди дека има докази дека Аркан учествувал во ликвидацијата на Стјепан Ѓурековиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.