Поранешниот соработник на државната безбедност Божа Спасиќ откри нови детали од апсењето на Жељко Ражнатовиќ Аркан во Хрватска неколку месеци пред почетокот на војната.

Адвокатот Анто Нобило, поранешен хрватски обвинител, кој го водеше случајот Ражнатовиќ по неговото апсење, за Курир вели дека Аркан морало да биде ослободен по директна интервенција од кабинетот на хрватскиот претседател Туѓман.

Спасиќ потврди дека го познава Нобило.

Соработувавме за време на судскиот процес со (поранешен член на Федералната служба за државна безбедност Јосип) Перковиќ за убиството на поранешниот директор на ИНА, Стјепан Ѓурековиќ. Нобило доаѓаше во Белград пет-шест пати, барајќи информации дека Белград е виновен за тоа убиство – изјави Спасиќ  на Телевизија Курир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.