Две линии на атинското метро попладнево беа затворени и евакуирани сите патници како од вагоните, така и од станиците, по анонимниот повик во информативен портал дека на две станици се поставени бомби.

Околу 15.30 часот по локално време, непознато лице се јавило во порталот „Зугла“ и рекло дека во 16.15 часот ќе експлодира првата бомба поставена на централната станица Синтагма, а втората 25 минути подоцна на друга станица, исто така во центарот на Атина.

Првично, полицијата ги затворила само овие две станици, но подоцна била дадена наредба да се затвори целата мрежа поради евакуацијата на вработените во центарот за контрола на работата на метрото што се наоѓа на Синтагма.

Специјални единици на грчката полиција заедно со специјално обучени кучиња го пребаруваат просторот, а не е исклучена можноста да станува збор за лажен повик, како што повеќепати било случај во минатото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.