Повеќе од 5.000 морнари од американскиот носач на авиони USS “Harry S. Truman” овие денови престојуваат во Сплит. За американските маринци и остатокот од екипата од бродот се подготвија сплитските угостители, а изгледа дека момчињата бараат и очекуваат само добра забава во Сплит.

По нивното доаѓање во Хрватска, Тиндер експлодира, пишува „Слободна Далмација“, Американците бараат партнерки, но и партнери на Тиндер.

„Би сакал да запознаам млада и згодна Хрватка, немам сместување“, пишува еден афроамерикански морнар на една од апликациите за состаноци.

„Барам сериозни жени за допишување“, напиша момче на возраст од 23 години кој бара жени постари од 40.

„Има ли некоја згодна млада Хрватка да се запознаеме и да ми го покаже градот“, се пишува по Тиндер.

„Маж сум, ги сакам сите спортови и барам исто така спортски силни мажи за забава. Немам сместување“, напиша уште еден афроамериканец кој наведува дека е морнар на бродот USS “Harry S. Truman”.

„Барам мускулести мажи, овде сум неколку дена. Допишување за почеток. Може некој да ми го покаже градот, заедно да одиме во некоја теретана“, додава друг морнар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.