Српскиот претседател Слободан Милошевиќ во август 2001 година неочекувано во живо од својата келија во Хаг се јавил во програмата на „Фокс њуз“. Тој бил изнервиран од емисијата за него и за Косово и го зел телефонот.

Ало, овде Милошевиќ, дајте ми го главниот уредник – извикал Милошевиќ.

Тој објаснил што се случувало на Косово.

Се разбира дека ми е жал за смртта на која било личност. Сите мои одлуки беа заснована на Уставот на Југославија. А одлуките на НАТО беа злосторнички – рекол Слобо во емисијата.

Сите затвореници во Хаг имаат телефонски картички кои подоцна им биле укинати.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.