И албанската Влада стана дел од донаторите за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред три дена.

За таа цел донесена е одлука да се доделат средства во износ од 100.000 евра.

Претходно албанскиот државен врв и лидери на политички партии изразија жалење за настанатите штети на познатата катедрала Нотр Дам од пожарот што ја зафати и солидарност со ветување дека Албанија ќе помогне во обновувањето

И косовската Влада најави дека ќе помогне со финансиски средства.

Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск во вторникот побара од 28-те земји членки на Европската Унија да помогнат во обновата на Нотр Дам.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.